Działalność SPCh ma charakter ekumeniczny

Nowości

Farmakoterapia zaburzeń depresyjno-lękowych [1]

Prowadzący: dr n. farm Agnieszka Kowalczyk

W powszechnym obecnie problemie zmagań pacjenta z zaburzeniami depresyjno-lękowymi obok nieodzownej psychoterapii wymagana jest niejednokrotnie pomoc farmakologiczna. Farmakoterapia umożliwia pozyskanie niezbędnej do dalszej pracy psychoterapeutycznej – kondycji emocjonalnej, zwłaszcza w bardziej zaawansowanym stadium choroby. Zrozumienie  mechanizmów działania środków leczniczych, czyli ich wpływu na patofizjologiczne zmiany w neuroprzekaźnictwie ośrodkowego układu nerwowego da sposobność łatwiejszej oceny stanu pacjenta. Zapoznanie się z działaniami niepożądanymi terapeutyków – pozwoli na doskonalsze zrozumienie funkcjonowania chorego, a także usprawni współpracę między psychoterapeutą a lekarzem. Ostatecznie poznanie podstaw wiedzy farmakologicznej, umożliwi osobie prowadzącej psychoterapię doskonalszy, oparty na zrozumieniu kontakt z pacjentem, a tym samym ułatwi proces zdrowienia.

Spotkanie będzie miało na celu przybliżenie mechanizmów działania środków leczniczych stosowanych w psychoterapii zaburzeń lękowych i depresji; zapoznanie z podstawowymi grupami produktów leczniczych stosowanych w wyżej wymienionych jednostkach chorobowych i wyszczególnienie wiodących działań niepożądanych, towarzyszących przyjmowaniu wspomnianych leków.

Zapraszam do udziału w szkoleniu

Agnieszka Kowalczyk

Czas trwania: 4 godziny dydaktyczne (2 x 1,5h)

Miejsce: INTEGRA – ul. Wilcza 66/68

Termin: sobota 22 czerwiec, godzina: 13.15 – 16.30.

Liczba miejsc ograniczona. Istnieje możliwość powtórzenia tego szkolenia – jeśli będzie taka potrzeba, jak również zorganizowania jego kontynuacji w odniesieniu do innych chorób i zaburzeń psychicznych.

Koszt: 150.00 złotych za cały pierwszy czterogodzinny blok

ZGŁOSZENIA: sekretariat@spch.pl   lub  tel.: 697 011 207

WPŁATY POTWIERDZAJĄCE DEKLARACJĘ UCZESTNICTWA DO 20 MAJA 2019

Numer konta: 72 2030 0045 1110 0000 0335 5300

Tytułem wpłaty: imię i nazwisko; szkolenie z farmakoterapii zab. depresyjno-lękowych

[1] Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że w ciągu najbliższych 20 lat depresja stanie się najczęstszym problemem zdrowotnym. Na świecie choruje na nią od 320 do 350 mln ludzi, stanowi to 4,3% globalnego obciążenia chorobami. W Polsce u 3 proc. mieszkańców w wieku produkcyjnym (766 tys. osób) wystąpił przynajmniej jeden epizod depresyjny. Ogółem 1 878 tys. – 5, 1% populacji – zaburzenia depresyjne,1 439 tys. – 3,9% populacji zaburzenia lękowe. Na depresję cierpi 5%. osób powyżej 50 roku życia, a w grupie dzieci/młodzieży w wieku 6-12 lat wskaźnik ten wynosił 2%. Spośród 50 monitorowanych krajów Polska zajmuje odpowiednio 9 i 8 miejsce wśród państw o największym obciążeniu tymi zaburzeniami. Depresja jest uznawana także za najczęstszą przyczynę samobójstw. Źródło: https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/uwaga-depresja.html

Zgodnie z Uchwałą Zarządu Głównego Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich  wysokość składki członkowskiej za 2019 rok wynosi 100 zł.

Aktualny numer rachunku bankowego : 51 2030 0045 1110 0000 0382 1860

Drodzy Członkowie i Sympatycy Stowarzyszenia!

Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich jest organizacją pożytku publicznego.

Dlatego zwracamy się z gorąca prośbą o przeznaczenie 1 % Państwa podatku dochodowego na rzecz naszego Stowarzyszenia.

Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i od 2018  roku wpłaty z 1% będziemy przeznaczać na udzielanie pomocy psychologicznej osobom borykającym się z trudnościami finansowymi, które coraz częściej się do nas o to zwracają.

Aby przekazać 1% należy w zeznaniu podatkowym wypełnić jedynie:
NR KRS: 0000023117

Dziękujemy wszystkim, którzy zaufali nam w minionych latach przekazując 1 % swojego podatku

Zarząd Główny SPCh

 • Terminy spotkań:

  (Godzina rozpoczęcia większości zebrań – 17.00)

  • 13. 10. 2018
  • 16 – 18. 11. 2018 Wyjazdowe – Wrocław
  • 08. 12. 2018
  • 19. 01. 2019, godz. 16.00
  • 23. 02. 2019
  • 23. 03. 2019
  • 27. 04. 2019
  • 25. 05. 2019
  • 15. 06. 2019, godz. 15.00
  • 15.06.2019  Sprawozdawcze Walne Zgromadzenie Członków SPCh, godz. 17.15

Pragniemy przedstawić Państwu książkę Pokonaj lęk. Jak przestać się zamartwiać i przezwyciężyć fobię, panikę i obsesję, którą objęliśmy patronatem. Jest to pozycja napisana przez wybitnych ekspertów w dziedzinie terapii zaburzeń lękowych.

pokonaj-lek-2 Przeznaczona jest ona dla osób, które zmagają się z różnego rodzajami lękami, w tym z atakami paniki,      zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi czy fobiami.  Pomoże im lepiej zrozumieć zaburzenia, na które cierpią, ale także oferuje konkretne wskazówki, jak radzić sobie z nimi i ostatecznie się ich pozbyć. Oferuje także narzędzia autodiagnostyczne, pozwalające stwierdzić, czy czytelnik powinien skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologicznej. Wierzymy, że jest to pozycja, dzięki której wiele osób będzie miało szansę na pełniejsze, wolne od paraliżującego lęku życie.

Przedstawiamy opinię terapeutów, którzy polecają tę książkę:

Każdy, kto cierpi na zaburzenia lękowe, powinien przeczytać tę książkę! Ona powie ci, dlaczego doświadczasz lęku, i pokaże ci krok po kroku, co powinieneś z tym zrobić. Jest przyjazna czytelnikowi, łatwa do zrozumienia i oparta na najnowszych badaniach.

Judith S. Beck, dyrektor Beck Institute for Cognitive Therapy and Research

Polecam tę książkę wszystkim, którzy zmagają się z napadami paniki, lęku czy lękiem uogólnionym i poszukują sposobu na poradzenie sobie z tego typu problemami. Jeśli doświadczyłeś w swoim życiu tego, że lęk wymyka ci się spod kontroli, paraliżuje twoje działanie, ogranicza twoje możliwości i potencjał lub zabiera satysfakcję z życia, to ta książka jest dla ciebie. Potraktować ją można jako swoisty przewodnik, który dzięki praktycznym wskazówkom i ćwiczeniom uczy, jak akceptować odczuwane emocje i radzić sobie z lękiem, by odzyskać pełnię życia.

Krzysztof Demczuk, psychoterapeuta, prezes Fundacji Aplica

Książka w prosty i zrozumiały sposób zapoznaje z rodzajami zaburzeń lękowych. Jej największą wartością są konkretne wskazówki, pomocne w walce z lękiem. Obowiązkowa lektura dla tych, którzy chcą przestać się bać i zacząć żyć, a także dla bliskich chcących ich mądrze wspierać.

Magdalena Lipiak, psychoterapeuta i doradca zawodowyKsiążka dostępna jest na stronie Wydawnictwa eSPe – www.boskieksiazki.pl 

Zarząd Główny SPCh zaprasza Członków Stowarzyszenia na Sprawozdawcze Walne Zgromadzenie Członków SPCh w dniu 15.06.2019  , godz. 17.15. Miejsce spotkania: siedziba ZG SPCh, ul. Wilcza 66/68 w Warszawie.

W imieniu ZG SPCh: Stanisław Tokarski

ksiazka_obraz Jesteśmy przekonani, że w środowisku zainteresowanym duchowym i psychicznym rozwojem człowieka nie ma potrzeby przedstawiać postać ks. Krzysztofa Grzywocza, który w wyjątkowy sposób łączył teologię z psychologią. Swoje autorskie podejście do człowieka ukazywał w czasie rozmów, kazań,  konferencji oraz na łamach czasopism poświęconych życiu duchowemu i psychicznemu człowieka. „Wybrane na drogę” to zbiór tekstów poświęconych formacji i życiu chrześcijańskiemu. Książka jest owocem próby zebrania wybranych artykułów ks. Krzysztofa, jakie były publikowane w ciągu ostatnich kilkunastu lat.

Wobec trudnego doświadczenia poszukiwania ks. Grzywocza w Alpach i bólu niemożności znalezienia jego ciała,  biskup diecezji opolskiej, ks. Andrzej Czaja, zachęcał, byśmy szukali go w tym, co po sobie pozostawił: „I ja poszedłbym w tym kierunku, że my, którzy jesteśmy bardzo zauroczeni jego myślą, postawą, posługą, szukajmy go w tym, co nam zostawił. Mamy wiele wspaniałych konferencji, niektóre nagrane, niektóre na piśmie.(…) Tam go znajdziemy, w jego twórczości, w jego wywiadach”. Chcemy go spotykać w jego twórczości, tam odnajdujemy jego wrażliwość oraz przeczuwamy jego wyjątkową więź z Bogiem i piękne spojrzenie na człowieka. Jesteśmy wdzięczni Bogu za dar tej wyjątkowej znajomości. Chcemy zabrać jego myśli i słowa na drogę naszego życia, wsłuchując się ponownie w przesłanie, które nam pozostawia.

Zapraszamy do wyruszenia w drogę z ks. Krzysztofem szlakiem tekstów, jakimi obdarzał nas w ciągu swego życia i w których wyrażał to, czym żył. Niech lektura tej książki, poprzez spotkanie z jego słowem, będzie dla nas pomocą na drodze do jeszcze większej bliskości z Bogiem i człowiekiem.

Książka jest dostępna na stronie wydawnictwa Dom Słowa – www.dom-slowa.pl